Elementary school’s 3rd quarter awards assembly

Fonda-Fultonville Elementary School held its third quarter awards assembly on Monday, April 15. Congratulations to all of the students who were recognized for their scholastic achievements and exemplary character!

Kindergarten

Duval

  • Chase Rood Math
  • Lucia Escher Reading
  • Hunter Rocklin Respect
  • Spencer Walker Perseverance

Hanifin

  • Emmaline Nacco Writing
  • Maylin Caffrey Kindness
  • Tyrese Hanrahan Reading
  • Liam Baird Perseverance

Lee

  • Eli Araujo Reading
  • Warren Borst Perseverance
  • Brooke Henzler Responsibility
  • Sawyer Phoenix

Priamo

  • Riley Marsh Effort in Reading
  • Katelyn Barber Respect
  • Declan Eschler Improvement
  • Maxwell Haugh

Sullivan

  • Brayton Buanno perseverance
  • Phoenyx Kneeskern Reading
  • Camden Mosenthin responsibility
  • Ryder Hart

First grade

Bolton

  • Liliana Paraskeva Caring
  • Lucas Carpenter Kindness
  • Ivanna Persse 100% Effort in Reading
  • Dylan Callahan Excellence in Mathematics

Carey

  • Ashley Sanchez Perseverance
  • Sonny Rossi Respect
  • Liam Tomek Writing
  • Izabella Rung Improvement

Hicks

  • Taylor Bearcroft Respect
  • Olivia Darrow Excellence in Writing
  • Lila DiNatale Excellence in Reading
  • Parker Rood Caring

Wolf

  • Joshua Scutt Math Achievement
  • Cadyn Torres Excellence in Fiction Writing
  • Elyssa Chase Perseverance
  • Lucian Vautrin Respect

Second grade

Chmura

  • Aleeah Spraker Math Improvement
  • Jayce Costanzo 100% Effort
  • Jacob Knapik Caring

Gargiulo

  • Gavin Chamberlain reading
  • Jude Peterson math
  • Faith Steiger Respect
  • Hunter Christiano Perseverance

Hanson

  • Kendra Pawlus Kindness
  • Gavin Lucas 100% Effort
  • Trevor Alling Responsibility
  • Jayden Boccio Excellence in Math

Hastings

  • Cooper Hanson Excellence in Reading
  • Braden Duval Excellence in Writing
  • Demilee McRedmond Perseverance
  • Noel Rue 100% Effort

McRedmond

  • Jadynn All Perseverence
  • Annalise Lanoy 100% Effort
  • John Araujo Excellence in Reading
  • Natalie Rose Excellence in Mathematics

Third grade

Egan

  • Jacob Spraker kindness
  • Jacob Zumbolo responsibility
  • Claire Dickson Math
  • Victor Eckler Math

Flood

  • Logan Herrick 100% Effort
  • EmmaLee Post Reading
  • Gloria Shaffer Math
  • Natalie Wemple Responsibility

Santos

  • Victoria Warwick Reading
  • Avery Fayette Math
  • Gabriella Dabiere 100% Effort
  • Dominic DelCarmen Respect

Zajaceskowski

  • Mathilde Alvarez Reading
  • Arianna Steiger Math
  • Nelinda Mazariegos Tomas Responsibility
  • Tyler Wilson Caring

Fourth Grade

Briggs

  • Alexandria Spangenberg Perseverance
  • Janet Keech Reading
  • Azlina Arsenault Math

Dietrick

  • Jolee Peterson Kindness
  • Kaylin Schmidtmann Perseverance
  • Christopher Gamble Effort in Math
  • Matilda Zaetz Effort in ELA

Mulyca

  • Flynn Grady Respect
  • Corey Dutcher 100% Effort
  • KalEl Fonda Perseverance
  • Tanner Sandel Science

Sweet

  • Katrina Vosburgh ELA
  • Reagan Weber Perseverance
  • Hannah Walker Respect

Special areas

Hoffman

  • Parker Phillips Perseverance in Math
  • Joshua Navratil Perseverance in Math

Black

  • Trenton Nestle Reading Improvement
  • Jesuel Perez-Jimenez Reading Improvement

Krolikowski

  • Alivia Bouton Reading Improvement
  • Helaina Hoffman Reading Improvement

Smith

  • Gage Durrin reading improvement
  • Leah Nethaway perseverance

Zumbolo

  • Anna Dickson Reading Improvement
  • Blake Kuczynski Perseverance

Bermas

  • Macie Romell Excellence in Art
  • Noah Aiken Excellence in Art
  • Isabella Rice Excellence in Art
  • Lily Perry Excellence in Art
  • Andrew Walton Excellence in Art

Vosburgh

  • Hailey Manginelli Outstanding Musicianship
  • Dominic Ciraulo Outstanding Musicianship
  • Jeremiah Bates Outstanding Musicianship
  • Makenna Romell Outstanding Musicianship
  • Natalie Girard Outstanding Musicianship

Albrecht

  • Carl Horton Library
  • Ava Yurkewcz Library
  • Kennedy Cuddy Library
  • Emmet Gunther Library
  • Simon Yurkewecz Library

Wilson

  • Donavan Putnam Excellence in Physical Education
  • Lee Nethaway Excellence in Physical Education
  • Andrew Polsinelli Excellence in Physical Education
  • Brooke Mormile Excellence in Physical Education
  • Janet Keech Excellence in Physical Education

Hanson

  • Chester Machemer Excellence in Swimming
  • Josie Novak Excellence in Swimming
  • Den Barker Excellence in Swimming
  • Abigail Paraskeva Excellence in Swimming