Elementary school’s 2nd quarter awards assembly

Fonda-Fultonville Elementary School held its second quarter awards assembly on Monday, Feb. 11. Congratulations to all of the students who were recognized for their scholastic achievements and exemplary character!

Kindergarten

Duval

  • Jase Subik Reading Achievement
  • Leighton Carpenter Reading Achievement
  • Alexis Canallatos Respect
  • Adalynn Steiger Respect

Hanifin

  • Lillian Buanno Reading Achievement
  • Jacob All Math Achievement
  • Emily Vidulich Respect
  • Stephen Terplak IV Perseverance

Lee

  • Tanner Way Reading Achievement
  • Madilyn Forbes Reading Achievement
  • Ethan Blowers Perseverance
  • Sawyer Huckans Kindness

Priamo

  • Stella Siddon Reading Achievement
  • Ryan George Responsibility
  • Madelyn Gosson Trustworthiness
  • Lorenzo Bove Caring

Sullivan

  • Caitlyn Tylutki Reading Achievement
  • Macie Romell Responsibility
  • Mason Swiderski Perseverance
  • Alivia Bouton 100% Effort

First grade

Bolton

  • Anthony Lybolt Math Achievement
  • Emily Warwick Respect
  • Lee Nethaway Reading Improvement
  • John Blanchard Kindness

Carey

  • Ethan Wemple Reading Achievement
  • Noah Aiken Math Achievement
  • Connor Kellerman Responsibility
  • Lilah Flemming Kindness

Hicks

  • Kenzie Nelson Respect
  • Anthony Folsman Reading Improvement
  • Wyatt Wilmot Kindness
  • Chester Machemer 100% effort

Wolf

  • Makayla Macklin Reading Achievement
  • Hayden Hazelton Math Achievement
  • Taylor Mormile Responsibility

Second grade

Chmura

  • Kiran Janjua Reading achievement
  • Blake Huslander Math Achievement
  • Keegan Wemple Responsibility
  • Nevada Marriott 100% effort

Gargiulo

  • Aiden Shaffer Reading achievement
  • Allison Spicci Math Achievement
  • Abby Gamble Responsibility
  • Addison Weaver Trustworthiness

Hanson

  • Cecilee DaBiere Reading achievement
  • Liana Thum Math Achievement
  • Brodie Henderson Respect
  • Karl Hunt Perseverance

Hastings

  • Gianna Santos Reading achievement
  • Jack Bain Math Achievement
  • Andrew Polsinelli Perseverance
  • Phoebe Nightingale Trustworthiness

McRedmond

  • Jeremiah Bates Reading Achievement
  • Gabriel Williams Math Achievement
  • Isabella Rice Respect
  • Kaylee Hanson Responsibility

Third grade

Egan

  • Addisyn Rose Reading achievement
  • Magnolia LaPlant Math Achievement
  • Lauren Carpenter Trustworthiness
  • Dean Barker Kindness

Flood

  • Annelyse Ayala Reading achievement
  • Emmet Gunther Math Achievement
  • Trenton Henderson Responsibility
  • Wyatt Robinson Reading Improvement

Santos

  • Addison Weigel Reading achievement
  • Ian Simmons Math Achievement
  • Isabella Wilmot Responsibility
  • Kayson Douglass Perseverance

Zajaceskowski

  • Fredrik Keller Reading achievement
  • Lily Perry Math achievement
  • Maya Millias Respect
  • Henry Huckans Perseverance

Fourth Grade

Briggs

  • Loryn Millington Reading achievement
  • David St.Claire Math Achievement
  • Avery Dow Trustworthiness
  • Onaleah Egleston Caring

Dietrick

  • Joseph Hayner Reading Achievement
  • Frank Keller Math Achievement
  • Alexandra Palaez Respect
  • Abigail Paraskeva Kindness

Mulyca

  • Reaynne Johns Reading achievement
  • John Hunt Math Achievement
  • Natalie Girard Respect
  • David O’Dell Perseverance

Sweet

  • Gianna Ciaccio Reading achievement
  • Ryan Yetto Math achievement
  • Michelle Cao Responsibility
  • Keegan Croucher Perseverance

Special areas

Hoffman

  • Peyton Cromp Perseverance
  • L.J. McBride Perseverance

Black

  • Jeremey Brown Reading Improvement
  • Austin Martin Reading Improvement

Krolikowski

  • Elyssa Chase Reading Improvement
  • Wyatt Wilmot Reading improvement

Smith

  • Addison Bell Citizenship
  • Remington Rung Reading improvement

Zumbolo

  • Lanah Hanrahan Reading improvement
  • Morgan Komornik Reading improvement

Bermas

  • Sadie Orlando Excellence in Art
  • Olivia Darrow Excellence in Art
  • Luke Walton Excellence in Art
  • Maya Millias Excellence in Art
  • Logan Musto Excellence in Art

Vosburgh

  • Alexis Canallatos Outstanding Musicianship
  • Kenzie Nelson Outstanding Musicianship
  • Zane Lee Outstanding Musicianship
  • Arianna Steiger Outstanding Musicianship
  • Avery Dow Outstanding Musicianship

Albrecht

  • Kaylee Neipoth Library
  • Dominic Ciraulo Library
  • Eryn Milias Library
  • Ginger White Library
  • Mason Schriner Library

Wilson

  • Madilyn Forbes PE Excellence
  • Chester Machemer PE Excellence
  • Julianna Forbes PE Excellence
  • Austin Martin PE Excellence
  • Keegan Croucher PE Excellence

Hanson

  • Lucas Carpenter Swimming Excellence
  • Kennedy Cuddy Swimming Excellence
  • Brayden Wassink Swimming Excellence
  • Michelle Cao Swimming Excellence